Mapa Skarbów – praktyczne wskazówki…

Zaczynasz wiele rzeczy i nie finalizujesz? Przeżywasz frustrację, bo Twoje cele/marzenia się nie spełniają? A może tworzysz Mapy Skarbów i pomimo to, nie widzisz zmian? Jeśli nie byłaś/byłeś na warsztacie z tworzenia Mapy Skarbów i nie bardzo wiesz, od czego zacząć, zapraszam Cię do przeczytania tego wpisu. Pomoże Ci w stworzeniu własnej, skutecznej Mapy Skarbów.

A CO TO TAKIEGO?

Wyobraź sobie, że bardzo chcesz gdzieś dojechać, gdzie jeszcze Cię nie było. Co wtedy robisz? Pewnie nastawisz gps a on pokaże Ci gdzie zmierzać. Mapa Skarbów to taki gps dla naszej podświadomości. Skutecznie prowadzi nas w określonym kierunku.

Mapa Skarbów to nic innego jak kartka, na której ten jeden raz w roku piszemy/wyklejamy z gazet/ rysujemy swoje cele, marzenia z intencją zrealizowania się ich w ciągu następnego roku. Dlaczego akurat o tej porze roku (w pierwszy nów w znaku barana po przesileniu wiosennym)? Bo przecież trochę magii związanej z cyklami astrologicznymi nie zaszkodzi :). Znak barana rozpoczyna nowy rok astrologiczny. Mapę Skarbów tak naprawdę można robić w dowolnym momencie. Dla mnie jednak ten czas jest symboliczny. Czekam na niego. Co roku sprawdzam, kiedy jest pierwszy nów po przesileniu. To pozwala mi zawsze pamiętać o zrobieniu Mapy Skarbów i przygotować się do przedsięwzięcia. 🙂

Jednak czuj się wolna/wolny i wybierz czas dogodny dla siebie.

Proste? Wydaje się, że tak… Dlaczego jednak tak wiele osób, które tworzą Mapy Skarbów skarży się, że marzenia, cele się nie spełniają? Co zrobić, żeby naprawdę korzystać z obfitości, jaką niesie ze sobą to niezwykłe narzędzie? Przeczytaj poniższe wskazówki i baw się świetnie przy tworzeniu Mapy Skarbów!

  1. Mapa Bagua – wydrukuj (znajdziesz mnóstwo w internecie) i przemyśl, czego chcesz w ciągu następnego roku w każdym z obszarów. Pomaga, gdy swoje cele, marzenia wypiszesz w każdym z obszarów, które ich dotyczą.
  2. Sprawdź każde z marzeń celów:
  • czy pozostaje w zgodzie z Twoimi wartościami, potrzebami. Jeśli np. chcesz schudnąć, zastanów się, dlaczego, co takiego będziesz dzięki temu mieć. Być może chcesz być bardziej akceptowana/y, a być może zależy Ci na zdrowiu. Warto wiedzieć, po co czegoś chcemy, żeby otworzyć się właśnie na to, co nam potrzebne i zdać sobie sprawę, jakie kroki przedsięwziąć. Przykład powyżej może zamanifestować się na mapie nie tylko w sposób „ważę tyle i tyle”, ale także (a właściwie przede wszystkim) np. „akceptuję siebie” lub „jestem dla siebie łagodna/y” czy „jestem zdrowa/y i pełna/pełen energii”
  • czy marzenie jest „ekologiczne” – zastanów się, co będzie, gdy to marzenie, cel osiągniesz, jak to wpłynie na twoje życie i życie osób, na których Ci zależy. Może wydawać Ci się, że chcesz mieć sukces np. w postacie bycia liderem w swojej dziedzinie. Sprawdź w sobie jednak, czy to przypadkiem nie spowoduje braku czasu dla Ciebie i bliskich… Bądź uważna/y na konsekwencje, jakie niesie ze sobą zrealizowanie się każdego z marzeń i formułuj je tak, by efekty były dla Ciebie bezpieczne – uważaj o czym myślisz, bo może się spełnić 😉
  • czy marzenie jest realne do zrealizowania w ciągu roku. Jeśli nie – umieść na mapie taki krok w kierunku marzenia, jaki będzie realny. Np. Jeśli uważasz, że „akceptuję siebie” może być za dużym krokiem, spróbuj z mniejszym, bardziej realnym np.: „praca nad akceptacją siebie przynosi mi radość i ulgę”
  • czy marzenie naprawdę dotyczy Ciebie. Mapa jest Twoja i dotyczy Twoich celów. Nie masz wielkiego wpływu na decyzje innych, ale na pewno masz na swoje. Jeśli chcesz umieścić na mapie coś w stylu np. „mąż/żona daje mi zrozumienie i bliskość”, odnieś to do siebie, np. „czuję się bezpieczna/y i spokojna/y w moim związku”, lub pójdź głębiej i zastanów się, co takiego jest po Twojej stronie, żeby tak się stało. Może coś w stylu: „szczere rozmowy z nią/nim dają bliskość i radość” .

3. Ok. Teraz czas na sformułowania. Jeśli robisz mapę w formie kolażu z obrazków powycinanych z gazet, czy zdjęć, wybieraj takie obrazy, które są Ci bliskie i które jako symbol trafnie zobrazują Twój cel/marzenie. Jeśli obok obrazków umieszczasz wzmacniające hasła uważaj na to by:

– były sformułowane w języku, który „lubi” nasza podświadomość, czyli: bez trybów, bez „nie” (co „widzisz” gdy powiem: „nie myśl o prezesie na kiblu”? 🙂 Tak to działa 😉 ) i w czasie teraźniejszym. Czyli zamiast „nie będę biedna/y”, czy „będę bogata/y” może być np. „zarabiam tyle i tyle na miesiąc”

– by były „w kierunku słońca” zamiast w „kierunku chmurki”, czyli formułowane w sposób pozytywny. Pamiętaj, nasza energia jest tam, gdzie ją kierujemy. Czyli zamiast np. „nie złoszczę się” umieść to, co jest efektem nie złoszczenia się, np.: „jestem spokojna/y i zrelaksowana/y”.

Pamiętaj  – używaj słownictwa, które do Ciebie przemawia, jest twoje. Unikaj zwrotów wieloznacznych, czy kojarzących się z czymś trudnym. Im konkretniej, tym skuteczniej!

Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci przemyśleć i stworzyć Mapę Skarbów, która wprowadzi takie zmiany, jakie będą Ci służyć. Powodzenia!