Świeca z recyklingu

Jeśli masz w domu resztki wypalonych świec, możesz dać im nowe życie. Jak? To proste! Potrzebujesz:

  •  karton po mleku (z odciętą górną częścią) lub jakikolwiek pojemnik z grubszego plastiku o gładkich ściankach (np. na żywność) czy szklankę o średnicy 7-10 cm,
  • ogarki kolorowych i białych świec,
  • świeca stołowa (długa, wąska),
  • garnek (na zmarnowanie), patyk do mieszania.

Karton, czy pojemnik wytrzyj do sucha i pomaruj od wewnątrz jakimkolwiek olejem spożywczym. Ogarki kolorowych świec potnij, pokrusz na kawałki różnej wielkości nie większe niż orzech włoski („gruz”). Świecę stołową wstaw w środek przygotowanego pojemnika a wokół niej wsyp kolorowy „gruz” (do wysokości knota).  Resztki białych świec rozpuść w tak zwanej kąpieli wodnej (garnek z topioną substancją w garnku z wrzątkiem) i roztopioną parafiną zalej gruz.

Poczekaj minimum 3-4 godziny aż zastygnie. Świeca jest gotowa, gdy po przechyleniu sama swobodnie wysunie się z pojemnika. Jeśli chcesz uzyskać piękny efekt, gładkich ścianek świecy, możesz wyrównać je na rozgrzanej patelni (pamiętaj, że garnek i patelnię, w której topisz parafinę, możesz już tylko wykorzystywać do tworzenia świec).

Zwracaj uwagę na jakość świec, które kupujesz w sklepach. Świece parafnowe, zapachowe mogą uwalniać szkodliwe dla Twojego zdrowia substancje. W trosce o swoje zdrowie używaj tylko świec tych producentów, co do jakości których masz pewność (parafina dobrej jakości to parafina hydrorafinowana o zaolejeniu do 0,5%).

Tajniki tworzenia bezpiecznych i pięknych świec poznasz na warsztatach Twórcy Światła oraz Twórcy Światła – świece mozaikowe. Zapraszam!